۲۵ فروردین ۱۳۹۸
فروردین ۲۵, ۱۳۹۸

انحراف بینی و عوارض آن

0 دیدگاه

انحراف بینی و عوارض آن

انحراف بيني اختلالي است که بسياري از افراد به‌ آن دچار مي‌شوند ولي اين عارضه در برخي بيماران آنقدر شديد است که کيفيت زندگي بيمار را تحت تاثير قرار مي‌دهد و باعث مي‌شود، بيمار نتواند بخوبي نفس بکشد يا بخوابد. البته عوارض‌ آن فقط به اين دو مورد محدود نمي‌شود. بهترین و اساسی ترین راه برای درمان انحراف بینی ، جراحی بینی می باشد.

انحراف تيغه بيني

پرسش هايي که براي اين گروه از بيماران مطرح مي شود اين است که آيا مي توانند مانند يک فرد عادي زندگي کنند و ديگر اين که آيا روزي قادر خواهند بود به راحتي نفس بکشند؟

براي پاسخ به اين پرسش ها پاي صحبت دکتر حسام جهانديده، متخصص گوش و حلق و بيني نشسته ايم تا درباره اين مشکل و راه هاي درماني آن بيشتر بدانيم.

انحراف تيغه بيني چه نوع اختلالي است؟

انحراف تيغه بيني اختلالي است که در آن تيغه جداکننده بيني دچار خميدگي يا شکستگي مي شود. اين تيغه در قسمت جلو از يک غضروف چهار گوش تشکيل شده است که از ناحيه پشت و کف به چند استخوان ديگر متصل مي شود. اگر اين انحراف شديد باشد، مشکلاتي را براي بيمار ايجاد مي کند. مثلا امکان دارد يک يا هر دو سوراخ بيني دچار انسداد و گرفتگي شود. طبيعي است گرفتگي روي تنفس بيمار اثر گذاشته و گاه آن را به طور کامل مختل مي کند.

تقريبا ۸۰ درصد افراد، درجاتي از اين انحراف را دارند، اما مشکل شان آنقدر شديد نيست که متوجه شده و براي درمان به پزشک مراجعه کنند و فقط درصد کمي از بيماران دچار اختلال در تنفس هستند و به جراحي نياز پيدا مي کنند.

انحراف بيني چه علائمي دارد؟

شايع ترين علامت انحراف تيغه بيني، گرفتگي يک يا هر دو سوراخ بيني است که با اشکال در نفس کشيدن ظاهر مي شود. اغلب اوقات نيز در يک سمت بيشتر از طرف مقابل احساس مي شود. نکته جالب توجه اين است که بيمار در طرفي که دچار تنگي است، احساس گرفتگي نمي کند و ممکن است گرفتگي را در هر دو سمت و به صورت متناوب يا حتي در طرف مقابل ذکر کند.

جراحي انحراف بيني به روش معمول صرفا نواحي ايجادکننده مانع در مسير تنفس را اصلاح مي کند و تغييري در شکل يا کجي خود بيني نمي دهد
ساير علائم انحراف بيني عبارتند از: خون دماغ شدن، تنفس صدادار، خروپف کردن، اختلال در خواب، خشکي دهان به دليل تنفس با دهان باز، احساس فشار و گرفتگي در مجراي تنفسي بيني، درد در ناحيه سر و صورت، ترشحات پشت حلق و عفونت مکرر سينوس.

البته عارضه ديگري نيز وجود دارد که کمتر در بين بيماران ديده مي شود. اين اختلال، قطع تنفس در خواب است که اگر اتفاق بيفتد ممکن است بيمار در معرض خطر اختلالات قلبي ـ عروقي قرار گيرد که حتما بايد تحت درمان سريع قرار بگيرد.

آيا ممکن است سردرد در برخي از افراد ناشي از انحراف بيني باشد؟

اين پرسش به طور مکرر درباره بيماران مبتلا به سينوزيت نيز پرسيده مي شود. انحراف بيني در بسياري از موارد به خودي خود عامل ايجاد سردرد نيست. بسياري از بيماراني که از سردرد شاکي هستند، معمولا از ميگرن يا سردرد تنشي رنج مي برند.

البته در مواردي انحراف بيني بخصوص انحرافات شديد که با ديواره جانبي بيني تماس دارد (اصطلاحا داراي نقاط تماسي هستند) مي تواند به سردرد منجر شود. به هر حال بيني، عضو مهمي است و عصب هاي فراواني دارد که مي تواند در ايجاد دردهاي سر و صورت نقش داشته باشد.

انحراف بيني چگونه تشخيص داده مي شود؟

براي تشخيص انحراف تيغه بيني معمولا معاينه توسط متخصص گوش، حلق و بيني کافي است. در برخي موارد ممکن است براي تشخيص قطعي و کامل به آندوسکوپي بيني يا سي تي اسکن نياز باشد. آندوسکوپي روشي ساده و دقيق است که به صورت سرپايي در مطب انجام مي شود.

انحراف بيني چگونه درمان مي شود؟

براي درمان انحراف بيني ممکن است در موارد خفيف از برخي دارو ها کمک گرفته شود مثل اسپري هاي مرطوب کننده که پاسخ خوبي به درمان مي دهند. اما فراموش نکنيم در اين اختلال ساختاري، انسداد ايجاد شده برطرف نخواهد شد مگر با جراحي.

جراحي چگونه انجام مي شود؟

در اين نوع عمل، برش هاي کوچکي در قسمت هاي داراي انحراف مي دهيم و غضروف يا استخوان تيغه بيني برداشته يا اصلاح مي شود. البته به طور همزمان بايد اعمال جراحي سينوس ها نيز انجام شود.

در اين روش آندوسکوپيک براي اصلاح مناطق دچار انحراف بيني استفاده مي شود. در برخي موارد شاخک هاي بيني بايد درمان شود.

آيا با اين جراحي، کجي ظاهري بيني هم اصلاح خواهد شد؟

بر خلاف تصور بسياري از بيماران بايد گفت انجام عمل انحراف به هيچ وجه باعث صاف شدن شکل ظاهري بيني نمي شود. جراحي انحراف به روش معمول صرفا نواحي ايجادکننده مانع در مسير تنفس را اصلاح مي کند و تغييري در شکل يا کجي خود بيني نمي دهد؛ بنابراين بيماراني که همزمان خواهان اصلاح تيغه بيني و کجي ظاهري هستند، بايد عمل جراحي سپتو رينوپلاستي را انجام دهند. فقط هنگام جراحي در رفتگي غضروف تحتاني بيني، گاهي انحراف ظاهري کم مي شود.

چه سني براي اين عمل جراحي مناسب است؟

جز در موارد خاص بهتر است عمل جراحي بيني پس از کامل شدن رشد بيني و صورت، يعني پس از پانزده تا هجده سالگي انجام شود. البته در شرايط خاص و مواردي که انسداد کامل يا عوارض ايجاد شده باشد، حتي در کودکان نيز مي توان با رعايت برخي ملاحظات خاص به عمل جراحي اقدام کرد.

چه نکاتي در مورد عمل جراحي بيني وجود دارد؟

عمل جراحي انحراف تيغه بيني معمولا با بيهوشي عمومي انجام مي شود و طول مدت زمان جراحي بستگي به شدت انحراف بيني دارد و ممکن است حدود يک ساعت به طول انجامد. بيماران نيز چند ساعت بعد از جراحي مرخص مي شوند. اغلب پس از عمل، از پانسمان داخل بيني که بيشتر به صورت يک گاز آغشته به پماد آنتي بيوتيکي (تامپون) است، استفاده مي شود. تامپون پس از چند روز خارج مي شود.

گاهي براي اين که بتوانيم تيغه اصلاح شده را در همان وضع نگه داريم، قطعاتي پلاستيکي را داخل بيني قرار مي دهيم که چند هفته بعد خارج مي شود.

به تازگي روش جديد ديگري وارد بازار شده که در آنها پانسمان ها قابل جذب است، اما گران است و به طور گسترده و در همه مراکز درماني از آنها استفاده نمي شود.

بيماران ممکن است پس از عمل، دچار تورم خفيفي شوند که طبيعي است و به مرور از بين مي رود.

آيا اين نوع جراحي عارضه اي هم دارد؟

مانند هر جراحي ديگري، اين عمل نيز با خطراتي همراه است، البته عوارض جانبي اين عمل نادر و اندک است.

اين عوارض شامل عفونت، خونريزي، جمع شدن خون زير مخاط بيني، اصلاح نشدن کامل اختلال يا ايجاد اشکالي در غضروف بيني است.