۳۱ فروردین ۱۳۹۸
فروردین ۳۱, ۱۳۹۸

سمند سورن یا ۲۰۶ صندوق‌دار؟

0 دیدگاه

سمند سورن یا ۲۰۶ صندوق‌دار؟

این درست كه سمند سورن و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار ۸اV در ظاهر شباهتی به هم ندارند اما هر دو آنها توسط مهندسان داخلی طراحی شده و یكی با آرم پژو ودیگری با نشان ایران‌خودرو قدم به بازارهای داخلی و …

خارجی گذاشتند سورن و ۲۰۶صندوق‌دار تقریبا در رنج قیمتی یكسان قرار دارند و همین امر بهانه‌ای شد تا ستون حق انتخاب امروز را به مقایسه این دو اختصاص دهیم.
سورن كه نسل پیشرفته سمند به حساب می‌آید موتوری ۱۸۰۰سی‌سی دارد و به واسطه آن قدرتی برابر با ۱۰۰ اسب بخار تولید می‌كند. اما ۲۰۶ صندوق‌دار با یدك كشیدن موتوری ۱۶۰۰ سی‌سی توانایی تولید ۱۱۰ اسب بخار قدرت را دارد این در شرایطی است كه هر دو آنها ۴ سیلندر محسوب می‌شوند اما سورن هشت سوپاپه است و ۲۰۶ صندوق‌دار V8، ا۱۶ سوپایه. این دو اگر در یك خط با یكدیگر استارت بزنند. ۸ V سورن را جاگذاشته و زودتر به شتاب صدكیلومتر می‌رسد. به نحوی كه این محصول برای رسیدن به شتاب مذكور نیازمند ۴/۱۱ ثانیه است. اما سورن پنج‌دهم ثانیه بیشتر در این زمینه وقت‌تان را تلف می‌كند. صندوق‌دار ۸ V سبك‌تر از سورن به حساب می‌آید اما سورن حجیم‌تر و جادارتر به نظر می‌رسد البته هر دو لقب‌ خودرو خانواده را یدك كشیده و برای مسافرت‌های خانوادگی مناسبند. با صندوق‌دار ۸ V می‌توان رانندگی تا مرز ۱۹۳ كیلومتر در ساعت را تجربه كرد در حالی كه پشت فرمان سورن تنها ۱۸۵ كیلومتر در ساعت می‌توان پدال گاز را فشرد. این دو از لحاظ استاندارد آلایندگی و میزان مصرف سوخت شرایط متفاوتی را دارند به نحوی كه صندوق‌دار V8 استاندارد یورو ۴ را پاس می‌كند اما سورن استاندارد یورو ۲ را در این زمینه دارا است. همچنین V8 در هر صد كیلومتر سیكل تركیبی ۶/۶ لیتر بنزین می‌سوزاند در حالی كه مصرف سوخت سورن در همین سیكل به ۵/۸ لیتر می‌رسد. نسل پیشرفته سمند در هر صد كیلومتر سیكل شهری و بزرگراه به ترتیب ۸/۶ و ۲/۹ لیتر بنزین می‌بلعد ولی V8 برای طی هر صد كیلومتر در بزرگراه ۴/۵ و در شهر نیز ۸/۸ لیتر بنزین احتیاج دارد. هر دو محصول از سیستم ترمز ضدقفل (ABS) و ایربگ برای راننده بهره می‌برند. سورن هم‌اكنون با قیمت ۱۷میلیون و ۳۰۰هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V8 نیز قیمتی برابر با ۱۸میلیون تومان را دارا است.