۳۱ فروردین ۱۳۹۸
فروردین ۳۱, ۱۳۹۸

پروپشیا (Propecia)، فیناستراید (Finasteride)

0 دیدگاه

پروپشیا (Propecia)، فیناستراید (Finasteride)

اکنون سال‌هاست که پروپشیا با نام تجاری پروسکار (قرص‌های ۵ میلی‌گرمی) در درمان علائم ناشی از بزرگ شدن پروستات تجویز می‌شود. موفقیت پروپشیا در درمان طاسی در سال ۱۹۹۸ مورد تایید قرار گرفته و این دارو بصورت قرص‌های یک میلی گرم تولید می‌شود. مکانیسم اثر پروپشیا، مهار فعالیت آنزیم ۵-آلفا- ردوکتاز است.( کاشت مو کرج )

اگر بخاطر داشته باشید این آنزیم مسئول تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون (دی اچ تی) است. در مردانی که دچار ریزش مو می‌شوند مقدار آنزیم فوق در فولیکول‌های مو افزایش می‌یابد. تماس دی اچ تی با فولیکول‌های مو به نازک شدن موهای ضخیم منجر می‌شود. بنابراین اگر آنزیم ۵-آلفا- ردوکتاز مهار شود از تولید دی اچ تی جلوگیری شده و مقدار آن در خون و پوست سر کاهش می‌یابد. در نتیجه از کرکی شدن موها جلوگیری و روند طاسی سر کند یا متوقف می‌شود.
در اینجا بهتر است نکاتی را درباره آثار هورمون مردانه در بدن یادآوری نماییم. وظیفه هورمون دی اچ تی رشد موهای صورت، افزایش بروز جوش صورت، رشد غده پورستات و ایجاد طاسی با طرح مردانه (آلوپسی آندروژنتیک) است. از سوی دیگر تستوسترون که هورمون مردانه کلاسیک محسوب می‌شود وظیفه ایجاد تغییرات سن بلوغ مانند کلفتی صدا، رشد دستگاه تناسلی، افزایش حجم عضلات و افزایش میل جنسی را دارد. کمبود تستوسترون در بدن علائمی نظیر افسردگی، اختلال در نعوظ، کاهش میل جنسی و کاهش حجم عضلات ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر بدن نیاز خاصی به هورمون دی اچ تی ندارد، در حالیکه وجود تستوسترون فوق‌العاده مهم و ضروری است. در یک مطالعه بر روی مردان، پس از مصرف دوز ۱ میلی گرمی پروپشیا، میزان دی اچ تی تا حدود دو سوم کاهش یافته در حالیکه تستوسترون نه تنها در محدوده طبیعی باقی ماند بلکه حدودا ۱۰ درصد افزایش یافت.
نحوه اثر پروپشیا برخلاف مینوکسیدیل کاملا مشخص شده است. اجازه دهید نگاهی به بررسی‌های بالینی انجام شده در مورد میزان تاثیر پروپشیا در ریزش موی مردان بیاندازیم. به ۱۵۵۳ نفر از مردان با متوسط سنی ۱۸ تا ۴۱ سال و با طاسی خفیف تا متوسط، قرص پروپشیا تجویز شد. پس از ۲ سال در ۸۳% افراد رشد موها افزایش یافت یا حداقل ریزش مو متوقف شد. میزان بهبودی در فرق سر بیشتر از جلوی سر و خط رویش مو بود. ضمنا مصرف پروپشیا منجر به رشد موهای ضخیم و بلند شده بود در حالی که استعمال مینوکسیدیل موهای ظریف و کوتاه ایجاد می‌کند.
عوارض جانبی مشاهده شده در این مطالعه جزئی و شامل اختلالات جنسی (کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ و کاهش حجم منی) در ۸/۳% از مصرف‌کنندگان بود که در مقایسه با ۱/۲% در گروه دارونما اهمیت چندانی نداشت. ضمنا عوارض جنسی در همه افرادی که مصرف دارو را قطع کرده بودند و حتی در دو سوم از افرادی که مصرف دارو را ادامه داده بودند خود به خود برطرف شد!
اثر درمانی پروپشیا ۶ تا ۲ ماه پس از شروع مصرف آن آشکار می‌شود. هرگونه عارضه جنسی قبل از این مدت خود را نشان خواهد داد. آثار دارو پس از قطع مصرف آن پایدار نیست. اگر مصرف پروپشیا یا مینوکسیدیل متوقف شود، موهایی که در اثر مصرف دارو رشد کرده و یا از ریزش آنها جلوگیری شده است مجددا خواهد ریخت، بطوری که ظرف ۳ تا ۶ ماه، ریزش موهای سر دقیقا به وضعیت اولیه خود (وضعیت قبل از مصرف دارو) باز می‌گردد.
یافته جالب دیگر آن است که مصرف پروپشیا موجب کاهش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) به میزان یک سوم می‌شود. این آنتی ژن تست غربالگری برای تشخیص سرطان پروستات است. البته ممکن است میزان آن در مردانی که دچار بزرگی پروستات شده‌اند نیز افزایش یابد. بنابراین پروپشیا می‌تواند تفسیر تست غربالگری سرطان پروستات را مخدوش کند و به همین علت بیماران باید مصرف این دارو را به پزشک خود اطلاع دهند.
پیشتر گفتیم پروپشیا فقط در نواحی کم پشت سر موثر است و موجب رویش مو در نواحی کاملا طاس نمی‌شود. بنابراین عملکرد اصلی دارو کاهش یا توقف ریزش مو و یا رویش مجدد مو در آن نواحی از سر است که موهای آن ضعیف و نازک شده‌اند. اثر پروپشیا پس از ۱ سال به حداکثر می‌رسد سپس در طی سال دوم ثابت می‌ماند و یا مختصری کاهش می‌یابد. آثار دراز مدت این دارو در حفظ و رویش موها بررسی نشده است.
گرچه پروپشیا و مینوکسیدیل داروهای موثر و بی‌عارضه‌ای بوده و هر دو به تایید انجمن غذا و داروی آمریکا FDA رسیده‌اند ولی هنوز آثار جانبی دراز مدت آنها کاملا شناخته شده نیست. اکنون تجربه ما در مورد مصرف پروپشیا از ۶ یا ۷ سال تجاوز نمی‌کند. از آنجاکه فعالیت این داروها فقط محدود به پوست سر نیست احتمالا با گذشت زمان عوارض آن‌ها آشکار خواهد شد.
متخصصین پوست و مو به علل مختلف پروپشیا را داروی کمکی بسیار مفیدی در کنار کاشت مو می‌دانند این دارو:
۱- در درمان ریزش موی افراد جوان تاثیر بیشتری دارد. برخی از این افراد هنوز کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نیستند.
۲- در درمان ریزش موهای فرق سر تاثیر بیشتری دارد. غالبا پوشاندن فرق سر با کاشت مو نیاز به موی زیادی دارد و ممکن است موهای ناحیه دهنده کفایت نکند.
۳- در رویش موهای جلوی سر تاثیر کمتری دارد در حالیکه کاشت مو بیشترین اثر را در جلوی سر و خط رویش مو دارد.
۴- اگر پروپشیا ریزش موهای فرق سر را کند یا متوقف کند، جراح می‌تواند در نواحی دیگر مانند جلوی سر با تراکم بیشتری مو بکارد. بدین ترتیب ضمن این‌که کاشت مو از لحاظ زیبایی نتیجه بهتری خواهد داشت، موهای بسیار ارزشمند ناحیه دهنده نیز برای آینده محفوظ خواهد ماند.
توصیه می‌شود بعد از کاشت مو از یک ترکیب جدید به نام گرافت سایت GraftCyte استفاده شود. این ترکیب حاوی پپتیدهای مسی Copper Peptides است و در التیام سریع‌تر و بهتر زخم‌ها سودمند است ولی در رشد یا نگهداری موهای کاشته شده تاثیری ندارد. گرافت سایت توسط شرکت ProCyte تولید می‌شود و از شامپو و نرم کننده آن نیز غالبا بعد از کاشت مو استفاده می‌شود. همچنین از ژل گرافت سایت بر روی برش محل دهنده مو در پشت سر استفاده می‌شود. ضمنا از اسپری آن برای مرطوب کردن منافذ محل کاشت و از گازهای آغشته به پپتیدهای مسی که به صورت پیچیده در فویل در دسترس است در سه روز اول بعد از عمل استفاده می‌شود.